Kāpēc ir svarīgi sagatavoties grūtniecībai?
Ginekologi norāda, ka, lai gan grūtniecībai un dzemdībām var būt pozitīva ietekme uz sievietes organismu, tās tomēr var izraisīt stresu.
Sievietes veselības stāvoklis ieņemšanas brīdī tieši ietekmē ne tikai bērnu, bet arī grūtniecības norisi un dzemdības.
Tāpēc ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka ķermenis ir gatavs ieņemt, iznēsāt un dzemdēt veselīgu bērniņu. No daudzām grūtībām var izvairīties, sievietei iepriekš gatavojoties grūtniecībai.
Kad vislabāk plānot grūtniecību?
Eksperti uzskata, ka fizioloģiski vislabākais vecums pirmā bērniņa piedzimšanai ir no 21 līdz 26 gadiem. Līdz šim laikam sievietes ķermenis ir pilnībā izveidojies, endokrīnais profils (hormonu līdzsvars) ir stabilizējies, locītavu un saišu audi ir elastīgi un spējīgi izturēt ievērojamu slodzi: tas viss veicinās drošu grūtniecību. Tāpat jāņem vērā, ka, palielinoties vecumam, samazinās abu partneru auglība un palielinās komplikāciju riski.
Kad vislabāk gatavoties grūtniecībai?
Grūtniecību plāno tikai 20 % sieviešu. Tām, kas to dara, jautājums ir, kādā veidā un cik mēnešus iepriekš jāsāk gatavoties ieņemšanai, lai grūtniecība, visdrīzāk, būtu veiksmīga?
Nepietiek vienkārši ar vēlmi dzemdēt veselīgu bērnu. Lai grūtniecības norise būtu normāla un bērniņš būtu veselīgs, grūtniecībai jāsāk gatavoties vismaz 3 mēnešus pirms ieņemšanas.
Ko darīt pāriem, kuriem ir grūti ieņemt bērnu?
Aptuveni 15 % pāru ir grūtības ieņemt bērnu. Pat tad, ja sieviete ir pilnīgi vesela…
Kad vislabāk sākt gatavoties grūtniecībai?
Smēķējošai sievietei iespējamība ieņemt bērniņu ir trīs reizes mazāka nekā nesmēķējošai sievietei. Nikotīns nelabvēlīgi ietekmē visa organisma asinsvadu sistēmu, arī olvadu asinsvadus. Tas var izraisīt elastības zudumu un asins mikrocirkulācijas traucējumus. Līdz ar to samazinās olvadu iekšējā epitēlija kustība un palēninās nobriedušās olšūnas kustība spermatozoīda virzienā. Tas vistiešākajā veidā ietekmē bērniņa ieņemšanas iespēju.
Ja sieviete grūtniecības laikā smēķē (arī “pasīvi”) un lieto alkoholu, jaundzimušā svars bieži vien ir mazs. Tās arī palielina spontānā aborta risku, izraisa iedzimtas patoloģijas un nelabvēlīgi ietekmē mazuļa garīgās spējas un uzvedību.
Tāpēc sievietei ir īpaši svarīgi atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu vismaz 3 mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas. Tas būtiski palielinās viņas izredzes.
Turklāt sievietēm jāsāk lietot folijskābi 3 mēnešus iepriekš. Folijskābes lietošana grūtniecības plānošanas periodā novērš augļa nervu caurulītes defektu, lūpas un aukslēju šķeltnes, kā arī sirds, ekstremitāšu un urīnceļu defektu veidošanos. Folijskābe novērš nepareizu augļa augšanu un mazina zema mazuļa svara risku.
Sievietei, kura gatavojas grūtniecībai, nepieciešamā folijskābes dienas deva ir 400 mikrogrami. Šo daudzumu var nodrošināt, lietojot 2 paciņas Miofolic zāļu dienā.
Kā sievietei sagatavot savu ķermeni?
Vissvarīgākais periods augļa veidošanās procesā ir no 2. līdz 8. nedēļai. Šajā laikā sāk veidoties mazuļa iekšējie orgāni. Lai mazinātu kaitējuma risku intrauterīnai (iekšējo orgānu) attīstībai, sievietei pirms gaidāmās ieņemšanas jāapmeklē ārsts. Ārsts pastāstīs, kas darbības un izmaiņas viņai jāveic, lai grūtniecība sāktos un noritētu veiksmīgi.
Pirms grūtniecības sievietei ir ļoti svarīgi veikt pārbaudi, lai konstatētu TORCH infekciju klātbūtni (piecas infekcijas, ko izraisa patogēni, kurus māte nodod savam bērnam grūtniecības vai dzemdību laikā), jo tās var kaitēt mazuļa intrauterīnai attīstībai un pat izraisīt nāvi.
Grūtniecības laikā parasti nav vēlams kontaktēties ar cilvēkiem, kuriem ir infekcijas slimības.
Topošās mātes svars
Grūtniecības plānošanas posmā sievietēm nepieciešams normalizēt svaru.
Sievietēm ar nepietiekamu ķermeņa masu bieži ir problēmas ar auglību. Ja tauku daudzums ir neliels, var būt hormonu veidošanās traucējumi un jo īpaši var pazemināties estrogēna līmenis. Tas noved pie menstruālā cikla traucējumiem un ir viens no neauglības cēloņiem.
Liekajam svaram bieži vien pievienojas arī hormonālais disbalanss, kas rada ieņemšanas grūtības, kā arī var novest pie sliktas audu jutības pret insulīna iedarbību un metabolā sindroma attīstības. Ņemot vērā, ka grūtniecības laikā sievietes svars pieaug no 8 līdz 18 kilogramiem, pārmērīgs svars neizbēgami rada papildu slodzi uz kāju un mugurkaula locītavām.
Svara zudumam jābūt pakāpeniskam, ne vairāk kā 500 grami nedēļā, jo straujš svara zudums var izraisīt menstruālā cikla traucējumus vai amenoreju (menstruāciju neesamību).
Sievietēm nāks par labu regulāra fiziska slodze un veselīgs uzturs. Nav uzreiz jāskrien uz sporta zāli. Sāciet ar vienkāršām aktivitātēm, piemēram, pastaigām vai riteņbraukšanu.
Diēta, plānojot grūtniecību
Plānojot grūtniecību, diēta vistiešākajā veidā ietekmē abu partneru auglību.
Jāizslēdz lieki saldumi, maize, ātrās ēdināšanas ēdieni un alkohols, jāsamazina kofeīna lietošana. Jāiekļauj uzturā vairāk dārzeņu, augļu, zaļumu un piena produktu.
Liela nozīme ir vitamīniem. Jāpievērš uzmanība kalcijam, dzelzij un vitamīnam B9 (folijskābei).
Lai mazinātu nervu caurulītes defektu rašanās risku mazulim, ieteicamā folijskābes dienas deva pirms ieņemšanas ir 400 mcg. Folijskābi satur zaļie produkti (loksīpoli, spināti, pētersīļi, salāti u.c.), pākšaugi (pupas un lēcas), rupjie milti, kā arī bietes un burkāni.
Pārtikas sastāvā esošā folijskābe ir bioloģiski neaktīvā formā, un organisms neuzsūc to tiešā veidā. Tās metabolismam nepieciešama īpaša enzīma – metiltetrahidrofolāta reduktāzes – klātbūtne. Taču 30-40 % cilvēku ir gēnu mutācija (C677T polimorfisms), kas noved pie nespējas uzņemt un metabolizēt folijskābi no pārtikas. Tāpēc nepieciešams uzņemt folijskābi, vēlams aktīvā formā, ko organisms var sagremot.
Folijskābe, kas atrodas Miofolic kompleksā, ir aktīvā formā. Sievietei, kas gatavojas grūtniecībai, ikdienas nepieciešamība pēc folijskābes ir 400 mikrogrami. To var nodrošināt, lietojot Miofolic zāles devā 2 paciņas dienā.
Noderīgi padomi
- Lai palielinātu izredzes ieņemt bērniņu un nodrošinātu drošu grūtniecību, izvairieties no stresa, pārslodzes un smaga fiziska darba.
- Lietojiet 2 Miofolic paciņas dienā, lai uzlabotu reproduktīvo funkciju un normalizētu hormonu līdzsvaru visos posmos, kad notiek sagatavošanās grūtniecībai, kā arī lai nodrošinātu tās drošu norisi.
- Mājdzīvniekiem jāveic toksoplazmozes tests: veicot uzkopšanu pēc kaķa, pastāv risks inficēties ar toksoplazmozi.