Policistisko olnīcu simptomi tiek konstatēti drīz pēc pirmajām mēnešreizēm (menarhe). Dažos gadījumos PCOS var attīstīties vēlāk, piemēram, pēc ievērojama ķermeņa masas pieauguma
PCOS ir daudz izpausmju. Šos traucējumus var konstatēt ne tikai speciālists, bet arī pati sieviete.
Dažādām sievietēm PCOS izpaužas dažādos veidos. Dažām sievietēm ir tikai daži nenozīmīgi simptomi, bet citām sievietēm — daudz smagu simptomu. Policistiskās olnīcas ir viens no PCOS diagnostikas kritērijiem, bet tas nav vienīgais kritērijs.
PCOS ietver vismaz divus no šādiem nosacījumiem:
Neregulāras mēnešreizes:
- intervāli starp cikliem ilgāki par 35 dienām
- neregulāras mēnešreizes vai mēnešreižu neesamība (amenoreja) trīs mēnešus vai ilgāk
- mazāk nekā 8 menstruālie cikli gada laikā
- ilgstoša dzemdes asiņošana
Palielināts androgēna daudzums:
Vīrieša dzimumhormonu koncentrācijas palielināšanās var izraisīt fiziskas pārmaiņas, piemēram: sejas un ķermeņa apmatojuma augšanu (hirsūtismu), akni, vīrišķā tipa plikgalvību (androgēno alopēciju).
Policistiskā olnīcu deformācija:
Dzimumdziedzeri (orgāni) kļūst lielāki, un tajos ap folikuliem veidojas daudz mazu, ar šķidrumu pildītu maisiņu.
Ja sieviete uzskata, ka viņai ir kādi tipiski PCOS simptomi, viņai jākonsultējas ar ārstu, lai pārbaudītu savu asinsspiedienu un izslēgtu citus iemeslus. Viņa varētu tikt nosūtīta arī uz ultraskaņas diagnostiku, lai noteiktu policistisko olnīcu klātbūtni. Lai noteiktu hormonu līmeni un pārbaudītu, vai nav cukura diabēta vai augsta holesterīna līmeņa, var veikt asins analīzi.
Speciālista konsultācija
Pēc PCOS diagnozes apstiprināšanas ginekologs atkarībā no simptomiem noteiks nepieciešamo terapiju. Obligāts nosacījums ir ieteikums mainīt dzīvesveidu, bieži vien lietojot kādas nepieciešamās zāles. Ginekologi iesaka lietot Miofolic kompleksu PCOS ārstēšanā.
Ārstēšanas metodes izvēle būs atkarīga no sievietes vecuma, slimības smaguma pakāpes, slimības progresēšanas un blakuspatoloģiju esamības.
PCOS ārstēšana
Nepastāv PCOS ārstēšanai paredzētu zāļu, bet efektīvu simptomu kontroli var panākt, mainot dzīvesveidu, kā arī lietojot speciālās zāles, piemēram…