PCOS patiesais iemesls nav zināms, taču pastāv uzskats, ka tas var būt saistīts ar dzimumhormonu līdzsvara traucējumiem un insulīna rezistenci.
Insulīna rezistence (samazināta jutība)
Insulīns ir hormons, ko ražo aizkuņģa dziedzeris un kas kontrolē cukura daudzumu asinīs. Tas ir īpaši efektīvs aknu šūnām un muskuļiem, liekot tiem uzņemt vairāk glikozes no asinīm, kur tā sadalās vai ģenerē enerģiju, vai pārvērš to ilgtermiņa enerģijas rezervēs.
Insulīna rezistences gadījumā cukura līmeņa pazemināšanas mehānisms asinīs nedarbojas pareizi un organisms sāk ražot papildu insulīnu.
Liekais insulīns organismā palīdz stimulēt androgēnu (testosterona) sintēzi olnīcu šūnās.
Vairumam sieviešu šis līmenis saglabājas normas robežās. Taču sievietēm ar PCOS, kurām ir pārāk daudz insulīna, var būt arī pārāk daudz testosterona. Augsts testosterona līmenis ārēji var izpausties kā pārmērīga matu augšana nevēlamās vietās un/vai matu izkrišana uz galvas.
Augsts insulīna un testosterona līmenis novērš folikulu normālu attīstību olnīcās. Tas rada problēmas ar ovulāciju, tāpēc rodas menstruālā cikla traucējumi un auglības samazināšanās.
Insulīna rezistence var novest arī pie svara pieauguma. Liekais tauku daudzums organismā rada vēl vairāk insulīna, kas var pastiprināt simptomus. Tādējādi var izveidoties apburtais loks, tāpēc svarīgi ir censties samazināt svara pieaugumu līdz minimumam.
Ģenētika
Bieži PCOS ir iedzimta slimība. Biežāk šī slimība skar sievietes, kuru tuvām radiniecēm (piemēram, mātei, tantei vai māsai) ir PCOS. Tas norāda uz iespējamu ģenētisko saikni, lai gan konkrēti gēni vēl nav identificēti.