Policistiskā olnīca ir viena no nopietnākajām sieviešu dzimumsistēmas slimībām, kuras ģenēze slēpjas endokrīnās sistēmas traucējumos. Slimība nelabvēlīgi ietekmē ne tikai sievietes reproduktīvo funkciju, bet arī visa viņas ķermeņa veselību.
Zinātnieki pierādījuši, ka PCOS ir riska faktors cukura diabēta un hroniska pankreatīta attīstībai, jo tas var provocēt ar aizkuņģa dziedzeri saistītas problēmas.
Būtisks ārstēšanas elements sievietēm ar policistiskām olnīcām ir diēta. Pareiza diēta, kas balstās uz līdzsvarotu olbaltumvielas un ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu lietošanu, ļaus pacientam zaudēt liekos kilogramus, normalizēt vielmaiņas procesus organismā un likvidēt smagus dzimumorgānu hormonālās disfunkcijas traucējumus.
PCOS diētas pamatprincipi
PCOS diēta nedaudz atšķiras no zināmākajām diētām, kas paātrina tievēšanu.
Pacientēm, kuras slimo ar PCOS, jāsaprot, ka viņas nevar izvelēties badošanos un stingru kaloriju skaitīšanu. Slimībai nepieciešams sabalansēts un uzturvielām bagāts uzturs, kas jāsadala vairākās ēdienreizēs (no 5 līdz 6) dienā. Porcijām jābūt mazām, un laikam starp ēdienreizēm jābūt vismaz divām stundām.
Vadošie pasaules uztura speciālisti sievietēm ar policistiskām olnīcām piedāvā šādu diētu:
- brokastis jāēd stundas laikā pēc pamošanās
- pirms pusdienlaika jāapēd neliela uzkoda
- galvenā dienas maltīte (pusdienas) jāapēd pusdienlaikā, izvairoties no pārēšanās
- starp pusdienām un vakariņām jāapēd neliela izkoda
- vakariņām jābūt salīdzinoši vieglai maltītei uz olbaltumvielu bāzes, kas satur gaļu, zivis vai biezpienu
- stundu pirms gulētiešanas jāapēd viegla uzkoda, lai naktī nerastos izsalkums
Ikdienas diētā policistisko olnīcu gadījumā jāuzņem 1700–1900 kcal. Turklāt ikdienas uzturā jāiekļauj palielināta šķidruma uzņemšana, vēlams žāvētu augļu kompots, zāļu tējas un ogu uzlējums. Vislabāk ēst bieži, bet mazās porcijās. Uzkodās jāiekļauj augļi, kas satur minimālu kaloriju daudzumu, bet ir vērtīgi vitamīnu un mikroelementu avoti.
Ikdienas ēdienkartes izveide un glikēmiskais indekss
Lai izveidotu ikdienas ēdienkarti, nepieciešama tabula, kurā norādīts dažādu pārtikas produktu glikēmiskais indekss.
Svara zudumam policistisko olnīcu gadījumā jānotiek, lietojot uzturā pārtiku, kas pagatavota no sastāvdaļām ar glikēmisko indeksu līdz 50. Nevajadzētu iekļaut pārtikas produktus, kuru indekss pārsniedz 70.
Diētas ēdienkartē PCOS gadījumā jāiekļauj šādi pārtikas produkti:
- biezpiens ar zemu tauku saturu un citi piena produkti
- liesa gaļa un zivis
- olas
- zaļumi, it īpaši selerijas, lociņi, dilles
- dārzeņi (tomāti, gurķi, burkāni, sparģeļi, brokoļi)
- sojas produkti
- augļi (apelsīni, āboli, bumbieri)
- ogas, it īpaši zemenes, upenes un avenes
- rīsi un griķi
Nedrīkst ēst šādus pārtikas produktus:
- saldumi, konditorejas izstrādājumi, kūkas, konfektes un piena šokolāde
- medus un citi bišu produkti
- kartupeļi
- arbūzs
- prosa un manna
Iepriekš minētie produkti jāizslēdz to insulīna ražošanas ātruma dēļ. Tieši šī bioloģiski aktīvā viela, reaģējot uz glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs, izraisa androgēnu sintēzi, kas ir galvenais faktors policistisko olnīcu bojājumu un anovulācijas cikla attīstībā.
Miofolic zāļu lietošana 2 paciņas dienā veicina vielmaiņas procesu normalizēšanos un vielmaiņu sievietes organismā. Tās arī palīdz kontrolēt lieko svaru PCOS gadījumā.
Kāpēc ir svarīgi sagatavoties grūtniecībai?
Kad sievietei iestājas grūtniecība, notiek būtiskas izmaiņas viņas ķermenī un prātā. Viņas ķermenim deviņus mēnešus jānēsā mazulis, lai dotu dzīvību jaunam cilvēkam. Iespējams, viņa atklās, ka viņas mērķi, noskaņojums un attieksme pret sevi un citiem ir mainījusies. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, ka ķermenis ir gatavs ieņemt, iznēsāt un dzemdēt veselīgu bērniņu.